Dreamweaver Dersleri | Resim, Rollover Resim, Görüntü Yer Tutucu ve Etkin Nokta Kullanımı

Bu dersimizde sayfamıza resim, rollover resim, görüntü yer tutucu ve etkin nokta çizimlerini eklemeyi öğreniyor olacağız. Sayfalarımıza canlılık katmak ve daha göze hitap hale getirmek için resim ve buna benzer etiketleri oldukça sık kullanmaktayız. Bunların nasıl eklendiğine ve düzenlendiğine görsel üzerinden bakmaya başlayalım.

Resim, rollover resim, görüntü yer tutucu ve etkin nokta çizimi
Resim, rollover resim, görüntü yer tutucu ve etkin nokta çizimi

1 numara ile gösterilen alanın yanındaki aşağı yönlü ok düğmesine tıkladığımız zaman resim, rollover resim, görüntü yer tutucu ve etkin nokta çizimleri yapabilmemiz için bir alan açılmaktadır.

Resim, rollover resim, görüntü yer tutucu ve etkin nokta çizimleri ekleme alanı
Resim, rollover resim, görüntü yer tutucu ve etkin nokta çizimleri ekleme alanı

1- numaralı alan sayfamıza resim eklemek için kullanılır. Bu resim ekleme tuşa bastıktan sonra karşımıza dosya seçimini yapmamız için bir pencere açılır. Burada resmimizi seçerek sayfamıza ekleyebiliriz.

Resim dosyası seçim penceresi
Resim dosyası seçim penceresi

2- numaralı alan sayfamıza görüntü yer tutucu eklemek için kullanılır. Bu görüntü yer tutucu ekleme tuşa bastıktan sonra karşımıza  görüntü yer tutucusunun özelliklerini yapılandırma penceresi gelmektedir. Burada görüntü yer tutucusunun özellik değerleri girilerek işlem tamamlanmış olur. Görüntü yer tutucusunun kullanım amacı; sayfamıza resim eklememiz gerekiyor fakat o anda uygun bir resim bulamadık. İşte tam bu sırada görüntü yer tutucusu yardımımıza yetişiyor ve bizim için orada sanki bir resim varmış gibi işlem yapmamızı sağlıyor.

Görüntü yer tutucu yapılandırma penceresi
Görüntü yer tutucu yapılandırma penceresi

3- numaralı alan sayfamıza rollover görüntü eklemek için kullanılır. Bu rollover görüntü  ekleme tuşa bastıktan sonra karşımıza  rollover görüntü özelliklerini yapılandırma penceresi gelmektedir. Burada rollever görüntü özellik değerleri girilerek işlem tamamlanmış olur. Rollover görüntü  kullanım amacı; sayfamıza canlılık katmak ve kullanıcı etkileşimini daha kolay sağlamaktır.

Rollover görüntü oluşturma penceresi
Rollover görüntü oluşturma penceresi

4- numaralı alan sayfamıza etkin nokta çizimleri eklemek için kullanılır. Etkin nokta çizimleri kullanım amacı; sayfamıza bir resim ekledik ve bu resmin herhangi bir noktasına bağlantı eklemek istediğimizde kullanmamız gereken bir araçtır. Bu aracımızı kullanmak için sırasıyla şu işlemleri yamak gerekir; sayfamıza 1 numaralı madde de anlatıldığı gibi resim ekleriz. Bağlantı vereceğimize alana uygun bir etkin nokta çizim aracını seçeriz. Seçimimizi yapıp özellikler penceresinden bağlantı bilgilerimizi tanımlarız.

Etkin nokta çizimleri seçme işlemi
Etkin nokta çizimleri seçme işlemi
Etkin nokta çizimleri bağlantı adresi tanımlama

 

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın