Dreamweaver Dersleri | Ekle (Insert) Paneli Ortak Sekmesini Tanıyalım

Bu dersimizde en önemli panel olarak gördüğüm “Ekle (Insert)” panelini anlatmaya başlıyorum. Bu veya buna benzer panellerin nasıl aktif ve/veya pasif edeceğimizi buradaki dersimizde bulabilirsiniz. Bu panel oldukça geniş sekmelere sahiptir. Bu dersimizde biz görselde görülen elemanlar hakkında bilgi sahibi oluyor olacağız.

Ders Konumuz

ekle-insert-paneli-ortak-sekmesi-1
ekle-insert-paneli-ortak-sekmesi-1

1. Köprü: Web sitesi hazırlanırken bir fazla sayfa kullanılmaktadır. Bu sayfaları oluşturduktan sonra aralarında bir bağlantının oluşturulması gerekmektedir. İşte sayfalarımız arasında veya dışarından bir adres arasında bağlantı oluşturmak için bu elemanı kullanmaktayız. Bu elemanı kullanmak için üzerine tıklamamız yeterlidir. Daha sonra açılan pencere üzerinden işlemlerimize devam ediyor olacağız.

ekle-insert-paneli-ortak-sekmesi-Köprü
ekle-insert-paneli-ortak-sekmesi-Köprü

Pencere üzerinde “Metin”, “Bağ”, “Hedef” ve “Başlık” gibi temel parametrelerin girişlerinin yapılması gerekmektedir. “Metin”, kullanıcı tarafından görünecek olan bağlantı adını temsil eder. “Bağ”, bağlantı sağlayacağımız sayfamızı veya internet sayfasını temsil eder. “Hedef”, bağlantımızın nasıl açılması gerektiğini ayarlarız (_blank,_parent….). “Başlık”, bağlantımız üzerine gittiğimiz zaman bize bağlantı hakkında açıklama penceresi açılmasına imkan sağlar.

2. E-Posta Bağı: Sitemiz üzerinden kullanıcılarımızın bizlere e-posta ile ulaşabilmeleri için kullanılan bir elemandır. Bu elemanı kullanmak için üzerine tıklamamız yeterlidir. Daha sonra açılan pencere üzerinden işlemlerimize devam ediyor olacağız.

ekle-insert-paneli-ortak-sekmesi-eposta

Pencere üzerinde “Metin”, “E-Posta” gibi temel parametrelerin girişlerinin yapılması gerekmektedir. “Metin”, kullanıcı tarafından görünecek olan e-posta bağlantı adını temsil eder. “E-Posta”,  kullanıcıların hangi e-posta adresine mail göndereceğini belirlemekteyiz.

3. Adlı Bağlantı: Bizle sayfalarımızı hazırlarken genellikle içeriği parçalara ayırarak çalışırız. Bunun nedeni kullanılabilirliği artırmaktır. Fakat bazı durumlarda uzun metinsel ifadelerin aynı sayfada olması gerek durumlar ortaya çıkabilmektedir (Örnek: Sık Sorulan Sorular gibi). Bu gibi durumlarda sayfa içerisinde bağlantı vermemiz gerekmektedir. Bu yaparken hangi satıra bağlantı vereceksek oraya bir isim vermemiz gerekir. Verdiğimiz bu ismi daha sonra 1. maddede anlattığımız “Köprü” ile bağlantısını “Bağ” kısmına yazacağımız “#alanadi” şekilde sağlamış oluruz.

ekle-insert-paneli-ortak-sekmesi-adli-baglanti
ekle-insert-paneli-ortak-sekmesi-adli-baglanti

4. Yatay Çizgi: Sayfalarımızda paragraf arasını ayırmak veya farklı amaçlarla düz bir yatay çizgiye ihtiyacımız olabilir. Bunun için bu eleman tam yerinde kullanım olacaktır.

 

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın