Csharp Metinsel İfadelerin Ekrana Yazdırılması

Bu dersimizde metinsel ifadelerin ekrana yazdırılması hakkında bilgiler öğreniyoruz. Bu işlemi gerçekleştirmek için kullanılmakta olan iki adet metot bulunmaktadır. Bunlar;

1. Console.Write()
2. Console.WriteLine()

 

1. Console.Write(): Bu fonksiyon metinsel ifadeleri ekrana yazdırmak için kullanılan bir metotdur. Bu metot () içerisinde belirtilen ifadeleri ekrana yazdırmaktadır.

Örnek: 

static void Main(string[] args)
{
    Console.Write("Merhaba Dünya"); 
}
console-write-ekran-çıktısı
console-write-ekran-çıktısı

Örnek çalışmayı açıklayalım. Bu uygulamada Console.Write(“Merhaba Dünya”ifadesi kullanılmıştır. Bu metot “” içerisinde yazılan ifadeyi ekrana yazıyor.

2. Console.WriteLine(): Bu fonksiyon metinsel ifadeleri ekrana yazdırmak için kullanılan bir metotdur. Bu metot () içerisinde belirtilen ifadeleri ekrana yazdırmaktadır.

Örnek: 

static void Main(string[] args)
{
    Console.WriteLine("Merhaba Dünya"); 
}
console-writeLine-ekran-çıktısı
console-writeLine-ekran-çıktısı

Örnek çalışmayı açıklayalım. Bu uygulamada Console.WriteLine(“Merhaba Dünya”ifadesi kullanılmıştır. Bu metot “” içerisinde yazılan ifadeyi ekrana yazıyor.

 

Evet iki metoduda tanımladık. Fakat ikisininde aynı işlemi yaptığını görüyoruz. Öyleyse şimdi ikisi arasındaki farkı anlamaya çalışalım. Console.Write metodu ekrana yazma işlemini yaptıktan sonra yeni bir satıra geçmez yani imleç aynı satırda kalır. Console.WriteLine metodu ise ekrana yazma işlemini yaptıktan sonra yeni bir satıra geçer yani imleç aynı satırda kalmaz.

 

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın