Csharp Değer Artırma ve Azaltma Operatörleri Nelerdir?

Csharp üzerinde değişkenlerimizin değerlerini progamın akışına göre artırmamız ve/veya azaltmamız gerekebilir. Bu gibi işlemleri yaparken atama operatörlerini kullanabileceğimiz gibi şuanda öğreneceğimiz operatörleri de kullanabilmekteyiz.

1. ++ operatörü: Bu operatör ile değişken değerimizi +1 artırabiliyoruz.
Örnek:
              int a=5;
a++;

Yukarıda verilen örnekte ilk başta a değişkeni 5 değerine sahip iken daha sonra ++ operatörü ile değeri bir artırılarak 6 olmuştur.

2. — operatörü:  Bu operatör ile değişken değerimizi -1 azaltabiliyoruz.
Örnek:
              int a=5;
a–;

Yukarıda verilen örnekte ilk başta a değişkeni 5 değerine sahip iken daha sonra — operatörü ile değeri bir azaltılarak 4 olmuştur.

Buraya kadar her hangi bir sıkıntı görülmemektedir. Fakat bu operatörler birlikte kullanıldıkları zaman işlem önceliğine dikkat edilmediği takdirde birazcık canımızı sıkabiliyor. Şimdi buna örnek verelim.

Örnek:
              int a=5;
int b=6;
int c;
c=–a+b++;

Evet bu örneği incelemeye başlayabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken ilk nokta hangi operatörlerin kullanıldığıdır. Örnekte ++ ve — operatörünün kullanıldığı görülmektedir. İkinci nokta ise bunların kullanım sırasıdır. Aşağıda verilen görsel üzerinden çözümleme işlemimize devam edelim.

Yukarıda dikkat çektiğimiz noktaları belirledikten sonra şimdi görsel üzerinde verilen ok yönünde işlemimize başlayalım. Dikkat edersek işlem de — operatörü önce geliyor, daha sonra b değişkeni ve ++ operatörü geliyor. Buna göre sonuca gidelim.

C=4   +   6 =10 olur.  Bu durumda a=4, b=7 ve c=10 olmaktadır.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın