7. Ders: Asp.net Standart Kontrol Elemanları Nasıl Eklenir #4?


HyperLink: HyperLink Kontrolü, HTML’deki <a href=”…”>….</a> etiketine benzer bir hedef sayfaya ya da yerel bir sayfaya yönlendirme yapmak amacıyla kullanılan kontroldür. Yönlendirilecek sayfa NavigateUrl özelliği ile belirlenir.

LinkButton: LinkButton kontrolü, kullanım özelliğinden dolayı Button kontrolü ile benzerlik göstermektedir. Ancak görünümü daha farklıdır. Bu kontrol normal bir bağlantı gibi görünür, fakat bir Button kontrolü gibi çalışır.

ImageButton: ImageButton kontrolü de LinkButton kontrolü gibi Button kontrolüne benzerlik gösterir. Farkı, görüntüsünün bir resim ile değiştirilebilmesidir.

FileUpload: FileUpload kontrolü, web sitesinin sunucuya dosya yüklemek amacıyla dosyaların seçimi için kullanılan kontroldür. Bu kontrolle dosya yüklemesinin yapılabilmesi için sunucuda gerekli izinlerin verilmiş olması gerekmektedir.

Image: Belirtilen bir kaynaktaki resmi görüntülemek için kullanılan kontroldür. Görüntülenecek resmin ve özelliklerinin dinamik olarak ayarlanmasını sağlayacağı için sunucu kontrolleri için de kullanılabilir.

Ders Anlatım Videosu

Not: Video açılmasında sorun yaşıyorsanız tıklayınız.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Yayınlayan

Fuat ŞENGÜL

Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =