5. Ders: Asp.net Standart Kontrol Elemanları Nasıl Eklenir #2?


BulletedList: BulletedList Kontrolü, bir grup verinin madde işaretli bir liste halinde görüntülenmesi için kullanılan kontroldür. Listedeki ögeler tasarım anında durağan olarak eklenebileceği gibi çalışma zamanında dinamik olarak da eklenebilir.

Calendar: Calendar kontrolü, uygulamalarda tarih seçimi yapmak için kullanılan kontroldür. Calendar kontrolü varsayılan olarak kullanıcılara bir gün seçimi yaptırabilir, gerektiğinde SelectionMode özelliğinden hafta ya da ayın seçilmesi sağlanabilir.

DropDownList: DropDownList kontrolü, bir grup ögeyi açılır menü şeklinde göstermek için kullanılan kontroldür. Listede görüntülenecek ögeler HTML tarafından durağan olarak veya bir veri kayağından eklenebilir. Aynı zamanda çalışma anında listede değişiklik yapılabilir. Eleman eklemek için;

* Properties panelinden Items özelliği kullanın.
* Items özelliği seçildikten sonra ekrana ListItem Collection Editor iletişim penceresi gelecektir.
Add komutunu seçerek istediğiniz sayıda öge ekleyin.

ListBox: ListBox kontrolü, DropDownList kontrolünün tersine verileri kullanıcıya liste halinde sunan kontroldür. ListBox kontrolüne öge ekleme işlemi, DropDownList kontrolüne öge eklemekle aynıdır. ListBox kontrolü SelectionMode özelliği Multiple olarak belirlenerek kullanıcının birden fazla seçeneği seçmesi sağlanabilir.
ListBox kontrolüne ait diğer özelliklere Properties panelinden ulaşılabilir.

Ders Anlatım Videosu

Not: Video açılmasında sorun yaşıyorsanız tıklayınız.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Yayınlayan

Fuat ŞENGÜL

Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 1 =