Dreamweaver Dersleri | Yeni Sayfa Açma ve Kaydetme Nasıl Yapılır?


Evet derslerimize devam ediyoruz. Bugün yeni bir belge açmayı ve kaydetme işlemlerinin nasıl yapılacağını öğreniyor olacağız. Bu işlemi yaparken birden fazla yöntem kullanabiliriz. Ben burada hepsini vermeye çalışacağım. Hadi dersimize başlayalım.

1. Yöntem: Dreamweaver programını çalıştırdığımız zaman bizleri ilk olarak giriş penceresi karşılamaktadır. Bu pencere üzerinden “HTML” seçilerek yeni bir belge oluşturulabilir.

ilk-yontem-giris-sayfasi
ilk-yontem-giris-sayfasi

2. Yöntem: Dreamweaver programını çalıştırdığımız zaman  menü çubuğu üzerinde bulunan “Dosya>>Yeni” seçimi yapılarak açılan pencere üzerinden “HTML” seçilerek yeni bir belge oluşturulabilir.

ikinci-yontem-dosya-menusu
ikinci-yontem-dosya-menusu

 

ikinci-yontem-dosya-menusu-devami
ikinci-yontem-dosya-menusu-devami

3. Yöntem: Dreamweaver programını çalıştırdığımız zaman  “Ctrl+N” kısayolu kombinasyonu kullanılarak açılan pencere üzerinden “HTML” seçilerek yeni bir belge oluşturulabilir.

ucuncu-yontem-ctrl+N
ucuncu-yontem-ctrl+N

Evet yeni belge oluşturma adımları bu şekilde sıralanabilir. Sıra geldi açtığımız bu belgeleri kaydetme işlemine. Bu işlemi yaparken ucuncu-yontem-ctrl+N, “Dosya>>Kaydet” adımlarını kullanabiliriz. Bu işlemlerden sonra bizi kaydetme penceresi karşılayacaktır. Şimdi bu pencereyi inceleyelim.

kaydetme-penceresi
kaydetme-penceresi

Resimde görüldüğü üzere işaretlemiş olduğumuz yerler bizim için önemlidir. 1 numara ile  görüntülenen kısım “Dosyamıza vereceğimiz isim alanıdır” bu alana verilen isim Türkçe karakter içermemelidir. 2 numaralı alan ise “Dosyamızın türünü” seçmemizde bize yardımcı olmaktadır. 3 numara ise artık işlemin son aşamasıdır. “Kaydet” butonuna bastığımız takdirde kayıt işlemi gerçekleşecektir.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Yayınlayan

Fuat ŞENGÜL

Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − 4 =