Csharp Kullanıcıdan Veri Giriş İşlemleri


Daha önceki dersimizde ekrana herhangi bir elamanın nasıl yazdırılacağını öğrenmiştik. Bu dersimizde iste değişkenlerimize kullanıcı tarafından değer aktarılmasını öğreniyor olacağız.

Giriş işlemlerinde iki adet metot kullanılmaktadır.

1. Console.Read()
2. Console.ReadLine()

Şimdi bu metotların üzerinde biraz konuşalım.

1. Console.Read(): Klavyeden tek karakter okumak için kullanılır. Geriye bizler için girilen karakterin sayısal tipte ASCII karşılığını döndürür. Nasıl mı? Örnek uygulamamız üzerinden devam edelim.

Örnek:

static void Main(string[] args)
{
   int x;
   Console.Write("Bir karakter giriniz: ");
   x = Console.Read();
   Console.WriteLine("ASCII kod karşılığı : {0}", x); 
   Console.ReadKey();
}

Evet örnek üzerinde de görüldüğü gibi adında bir değişken tanımlanmış. Daha sonra Read() metotu ile bu değişkene klavyeden bir değer atanmış.

cikis-islemleri-read
cikis-islemleri-read

2. Console.ReadLine(): Klavyeden birden fazla karakter okumak için kullanılır. Geriye bizler için string (metinsel) türünde değer döndürür. Nasıl mı? Örnek uygulamamız üzerinden devam edelim.

Örnek:

static void Main(string[] args)
{
   string x;
   Console.Write("Adınızı giriniz: ");
   x = Console.ReadLine();
   Console.WriteLine("Merhaba ‘{0}’ ", x);
   Console.ReadKey();
}

Evet örnek üzerinde de görüldüğü gibi adında bir değişken tanımlanmış. Daha sonra ReadLine() metotu ile bu değişkene klavyeden bir değer atanmış.

cikis-islemleri-readLine
cikis-islemleri-readLine

 

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Yayınlayan

Fuat ŞENGÜL

Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 3 =