Csharp Metinsel İfadelerin Ekrana Yazdırılması


Bu dersimizde metinsel ifadelerin ekrana yazdırılması hakkında bilgiler öğreniyoruz. Bu işlemi gerçekleştirmek için kullanılmakta olan iki adet metot bulunmaktadır. Bunlar;

1. Console.Write()
2. Console.WriteLine()

 

1. Console.Write(): Bu fonksiyon metinsel ifadeleri ekrana yazdırmak için kullanılan bir metotdur. Bu metot () içerisinde belirtilen ifadeleri ekrana yazdırmaktadır.

Örnek: 

static void Main(string[] args)
{
    Console.Write("Merhaba Dünya"); 
}
console-write-ekran-çıktısı
console-write-ekran-çıktısı

Örnek çalışmayı açıklayalım. Bu uygulamada Console.Write(“Merhaba Dünya”ifadesi kullanılmıştır. Bu metot “” içerisinde yazılan ifadeyi ekrana yazıyor.

2. Console.WriteLine(): Bu fonksiyon metinsel ifadeleri ekrana yazdırmak için kullanılan bir metotdur. Bu metot () içerisinde belirtilen ifadeleri ekrana yazdırmaktadır.

Örnek: 

static void Main(string[] args)
{
    Console.WriteLine("Merhaba Dünya"); 
}
console-writeLine-ekran-çıktısı
console-writeLine-ekran-çıktısı

Örnek çalışmayı açıklayalım. Bu uygulamada Console.WriteLine(“Merhaba Dünya”ifadesi kullanılmıştır. Bu metot “” içerisinde yazılan ifadeyi ekrana yazıyor.

 

Evet iki metoduda tanımladık. Fakat ikisininde aynı işlemi yaptığını görüyoruz. Öyleyse şimdi ikisi arasındaki farkı anlamaya çalışalım. Console.Write metodu ekrana yazma işlemini yaptıktan sonra yeni bir satıra geçmez yani imleç aynı satırda kalır. Console.WriteLine metodu ise ekrana yazma işlemini yaptıktan sonra yeni bir satıra geçer yani imleç aynı satırda kalmaz.

 

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Yayınlayan

Fuat ŞENGÜL

Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + eighteen =