Csharp Değişken ve Sabit İfadelerin Ekrana Yazdırılması


Bir önceki dersimizde normal metinsel ifadelerin ekrana yazdırılması için kullanılan metot ve kullanımı hakkında bilgilendirme yapmıştım. Bu dersimizde metotlar aynı şekilde olacak fakat kullanımında farklılıklar meydana gelecektir.

Programlarımızda herzaman metinsel ifadeleri yazdırmayacağız. Bazı durumlarda sabit ve/veya değişkenlerinde yazdırılması gerekecektir. Bu işlemi yaparken kullanacağımız yapı şu şekilde olacaktır.

Kullanımı: 

Console.Write(“{0},{1}……………….”,değişken1,değişken2………………..);
Console.Write(“{0},{1}……………….”,sabit1,sabit2………………..);
Console.WriteLine(“{0},{1}……………….”,değişken1,değişken2………………..);
Console.WriteLine(“{0},{1}……………….”,sabit1,sabit2………………..);

Yukarıda kullanımı verilen yapıyı görsel üzerinde inceleyelim.

değişken-sabit-yazdırma-yapısı
değişken-sabit-yazdırma-yapısı

Görselde kırmızı ile gösterilen değişken1 indisi 0 dır. Yeşil ile gösterilen sabit2 indisi 1 dir. Kısaca bu değişken veya sabitlerin isimlerinin yazıldığı yer 0. indisten başlar ve en son yazılan ifadeye kadar gider. Bizler hangi değişkeni  yazdırmak istiyorsak {indisnumarası} şeklinde kullanmalıyız.

Örnek: 

static void Main(string[] args)
{
       int x = 5; 
       int y = 3; 
       Console.WriteLine("x değişkeninin değeri = {0} y değişkeninin değeri ={1}", x, y);
 
}
değişken-sabit-yazdırma-çıktı
değişken-sabit-yazdırma-çıktı

 

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Yayınlayan

Fuat ŞENGÜL

Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 8 =