C/C++ Dersleri | Pointer ile Değişkeni Tersten Yazma


Bu dersimizde pointer kavramı ile ilgili bir örnek çalışma yapacağız. Öncelikle uygulamaya geçmeden önce pointer kavramını açıklayalım. Bizler programlarımızda değişkenleri kullanmaktayız. Bu değişkenler değer ve  adrese sahiptirler. Bizler genellikle bunlarında değerlerini kullanır ve ona göre işlemlerimizi yürütürüz. Fakat pointer ile bizler bunların adreslerine erişip onlar üzerinde işlem yapmaktayız. Kavramı açıkladığımıza göre örnek uygulamamıza geçebiliriz.

Örnek uygulamamızda kullanıcının girmiş olduğu string tipindeki veriyi tersten yazmayı  öğreneceğiz. Kısaca kullanıcı “Fuat” ifadesini girdiğinde çıktı olarak “tauF” verecektir.

 

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
#include<string.h>
char *p , isim[100];
int boyut;
void buyuk(char *q){
       int i;
       char yedek;
       for(i=0;i<boyut/2;i++){
                                yedek=*(p+i);
                                *(p+i)=*(q-i); 
                                *(q-i)=yedek;   
                                }}
main(){

       printf("Isim Giriniz:");scanf("%s",isim);
       boyut=strlen(isim);
       p=&isim[0];
       buyuk(&isim[boyut-1]);
       printf("%s",isim);
       getch();
       } 

Bir sonraki örnek çalışmamızda görüşmek üzere.

Yayınlayan

Fuat ŞENGÜL

Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 5 =