2. Ders: Asp.net Projesi Nasıl Oluşturulur?

Programlama yazılımı, uygulamanın tasarımdan dağıtımına kadar, kaliteli kodu garantileyen güçlü bir IDE’dir. Programlama yazılımı ile web, windows, telefon veya başka bir platform için uygulama geliştirmek mümkündür.
Programlama yazılımı, yüksek performanslı uygulamalar oluşturmak için bileşen tabanlı geliştirme araçları ve diğer teknolojilerin birleşimi ile oluşturulmuştur. Ayrıca, kurumsal çözümler için ekip tabanlı tasarım, geliştirme ve dağıtım imkânı sunmaktadır

Yeni Proje oluşturma işlemi start page üzerinden yapılabilir veya File>New>Project diyerekte oluşturabiliriz.

Solution Explorer Paneli

Solution Explorer paneli geliştirilmekte olan bir uygulamanın tüm bileşenlerinin bulunduğu paneldir. Bu panelde bir proje olabileceği gibi birden fazla proje de olabilir. Solution Explorer panelinde uygulamaya ait bileşenler liste halinde görülür. Bu listeden istenilen dosya çift tıklanarak üzerinde çalışılabilir, yeni dosya eklenebilir ya da var olan dosya silinerek projeden ihraç edilebilir.

Team Explorer Paneli

Programlama yazılımı, büyük çaplı projelerde birden fazla geliştiricinin bir araya gelerek ekip halinde proje oluşturmalarına olanak sağlar. Team Explorer paneli, ekip halinde bir proje ile çalışırken projelere erişmek için kullanılır. Bir ekip ile proje ile çalışılırken projeler bu panelde gösterilir ve projelerin yönetimi yine bu panelden yapılır.

Properties Paneli

Properties paneli, proje içinde seçilen ögeye ait özellikleri görüntüler. Panelin üzerinde yer alan açılır menü yardımıyla istenilen araca ait özellikler görüntülenebilir.

Toolbox Paneli

Toolbox paneli, projelere eklenebilecek hazır ögelerin bulunduğu paneldir. Toolbox varsayılan olarak görünür durumdadır. Görünmüyorsa View > Toolbox (Ctrl + Alt +X) komutu ile görünür hale getirilebilir.

Server Explorer Paneli

Server Explorer paneli, programlama yazılımında sunucu yönetim panelidir. Veri bağlantılarını açmak, kullanıcı veri tabanlarını kullanmak için bu panel kullanılır. Programlama yazılımı ücretsiz dağıtımında Database Explorer olarak adlandırılmaktadır.

Ders Anlatımı

Not: Video açılmasında sorun yaşıyorsanız tıklayınız.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın